
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | SPI |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 4.5 µs |
| power consumption | 1.95 mW |
| Resolution | 8 bit |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Differential Output | No |
| Sampling Rate | 220 ksps |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Core Architecture(core/core processor) | String DAC |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
Stock: 125
Distributors
pcbx
Unit Price$3.25386
Ext.Price$3.25386
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.25386 | $3.25386 |
| 10 | $2.47844 | $24.78440 |
| 25 | $2.28437 | $57.10925 |
| 50 | $2.17534 | $108.76700 |
| 100 | $2.07150 | $207.15000 |
| 300 | $1.98861 | $596.58300 |
| 500 | $1.90906 | $954.53000 |
| 1000 | $1.85862 | $1858.62000 |
